Nelichotivé prognózy
Podobnú situáciu musia riešiť mnohé slovenské rodiny. V súčasnosti žije u nás takmer 13 percent ľudí nad 65 rokov a v roku 2060 to bude už viac ako tretina. Narastať bude aj počet nesebestačných osôb, teda takých, ktorí sú odkázaní na pomoc inej osoby. Podľa odhadov je ich už teraz viac ako 220-tisíc. Priemerná dĺžka života sa zvyšuje, lenže starnutie so sebou prináša aj zhoršovanie zdravia.
Každý piaty senior nad 75 rokov očakáva, že na tom bude zdravotne veľmi zle a bude potrebovať pomoc.
Čakacia lehota na umiestnenie vo verejnom zariadení sociálnych služieb je niekoľko mesiacov až rokov, pritom neverejní poskytovatelia sociálnych služieb majú stále voľné miesta. Prečo je to tak?
Chýbajú peniaze
Na Slovensku je okolo tritisíc obcí, ale iba tisíc poskytuje sociálne služby. Navyše na tieto služby nemajú dosť finančných prostriedkov. „Už dnes nedokáže väčšina samospráv poskytnúť služby všetkým žiadateľom a vytvárajú sa poradovníky na služby, pričom občania sa často služby ani nedožijú. Situácia je alarmujúca a v budúcnosti hrozí z podfinancovania kolaps sociálnych služieb,“ hovorí Božena Bušová, podpredsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb SR.
V súčasnosti čaká na umiestnenie do verejného sociálneho zariadenia približne 9-tisíc žiadateľov. Keď máte šťastie a podarí sa vám pre rodiča zabezpečiť miesto, k jeho starobnému dôchodku, ktorý je tento rok priemerne 388 eur, musíte mesačne doplatiť okolo 300 eur.
Drahé opatrovanie
Situácia sa však môže poriadne skomplikovať, keď v dohľadnom období nie je žiadna šanca na miesto vo verejnom zariadení sociálnych služieb. U neverejných poskytovateľov sociálnych služieb je doplatok 900 až 1 200 eur mesačne, čo si môže naozaj málokto dovoliť. Existuje aj domáca opatrovateľská služba, ale tá môže byť iba krátkodobým riešením situácie, pretože cena za hodinu sa pohybuje od 6 do 8 eur.
„Samotní občania sa musia pripraviť na podieľanie na financovaní sociálnych služieb. Jednou z možností riešenia je zapojenie do poistných systémov, ktoré pomôžu prijímateľovi a jeho rodine s financovaním sociálnych služieb v prípade odkázanosti,“ vysvetľuje Milada Dobrotková, predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb SR.
Kde to funguje?
V Nemecku je od roku 1995 povinný takzvaný piaty pilier, ktorý kryje časť nákladov. Tento pilier je financovaný z poistného zamestnancov a rovnakým dielom prispieva aj zamestnávateľ.
Vo Francúzsku je v praxi kombinované financovanie. Najväčšiu zodpovednosť má rodina a príbuzní, ale s významnou podporou rôznych komerčných poistiek. Uvažuje sa o zavedení povinného súkromného poistenia za dlhodobú starostlivosť.
Zdroj: pluska.sk